ATRAKCJE W OKOLICY

Każdy znajdzie coś dla siebie…

ŻUŁAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA (ŻKD)

Kolej wąskotorowa (750 mm) na terenie powiatu nowodworskiego.
Wspaniała trasa kolejki wąskotorowej biegnąca wzdłuż Mierzei Wiślanej
Kolejowe przewozy turystyczne na liniach:

 1. Nowy Dwór Gdański-Stegna Gdańska
 2. Sztutowo-Mikoszewo Ujście Wisły
 3. Nowy Dwór Gdański-Tuja
  Informacje na stronie Kolei Nadzalewowej.

MUZEUM ZALEWU WIŚLANEGO

To szczególna atrakcja Kątów Rybackich, w której to placówce zobaczyć można kilka łodzi typu „żakówka” oraz barkasy ostatnie rejowce na świecie które pływały po Zalewie Wiślanym.
Informacje na stronie muzeum.

PORT RYBACKI

Z przystanią jachtową: możliwość rejsu po Zalewie Wiślanym statkiem wycieczkowym „Krystynka” oraz obowiązkowo odpoczynek na słynnej „ławeczce rybaka”.

UJŚCIE WISŁY

Ujście największej z polskich rzek do Bałtyku znajduje się w najbardziej na południe wysuniętej części Zatoki Gdańskiej, na wschód od Gdańska, pomiędzy Świbno i Mikoszewo.

PROM W MIKOSZEWIE

Przeprawa promowa Mikoszewo-Świbno na trasie 501. Prom „Świbno” jest promem linowym prowadzonym przez linę zamocowaną z obu stron rzeki.

REZERWAT KORMORANÓW

W Kątach Rybackich znajduje się jeden z największych w Europie rezerwatów ornitologicznych, który został utworzony w 1957 r. w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej.

WIELBŁĄDZI GARB

Najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej 49,5 m i jednocześnie najwyższa stała wydma w Europie.

MINI ZOO W JANTARZE

Można tu spotkać strusie, kury, króliki, kozy syryjskie i kameruńskie, osły, świnie , wielbłąda, alpaki, guanako, dowiedzieć się czegoś o ich upodobaniach i zwyczajach.

MOSTY ZWODZONE

W Rybinie na Wiśle Królewieckiej: we wsi znajdują się trzy mosty zwodzone w tym jedyny w Polsce kolejowy most obrotowy na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz dwa drogowe nad Szkarpawą oraz Wisłą Królewiecką.

KOŚCIÓŁ

Kościół parafialny pw. św. Marka Ewangelisty wybudowano w latach 1990-1995. Warto go zobaczyć, gdyż jest bardzo oryginalny – jego bryła  harmonizuje z pejzażem miejscowości. W jednej ze ścian kościoła umocowano śrubę napędową łodzi. We wnętrzu charakterystyczne są elementy marynistyczne m.in. mównica z kołem sterowniczym oraz barkas podwieszony do sufitu.

PLAŻA

Szeroka, z szarobiałego piasku, porośnięta tu i ówdzie jasnozieloną, suchą i ostrą trawą plaża znajduje się spokojnym krokiem spacerowym 15 minut od Domu Mierzeja. Morze jest czyste a jeżeli dopisze nam szczęście  to nawet możemy zobaczyć w morzu fokę lub morświna. Plaża to idealne miejsce za poszukiwanie bursztynów.

NORDIC WALKING

Na miłośników spacerów czekają kije do nordic walking. W Kątach Rybackich są dwie trasy nordic walking. Jedna – to Szlak czerwony „Las zachodni w Kątach Rybackich”, druga zaś – to Szlak niebieski „Las wschodni w Kątach Rybackich”.
Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie Szlaki Nordic Walking oraz folder PDF.

STAJNIA U BOHUNA - jazda konna

 • nauka jazdy konnej
 • przejażdżki na kucykach
 • wycieczki do lasu

Informacje na stronie

MUZEUM STUTTHOF W SZTUTOWIE

Muzeum Stutthof w Sztutowie utworzono w 1962 roku dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof. Obecnie muzeum jest państwową instytucją kultury, która podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Muzeum Stutthof możemy obejrzeć liczne fotografie i pamiątki z czasów funkcjonowania tutaj obozu. Ponadto, informacje zawarte w prezentowanych wystawach, uzupełniają filmy dokumentalne na temat martyrologii w okresie okupacji hitlerowskiej.
Informacje o muzeum można znaleźć na stronie muzeum.

TRASY ROWEROWE

Nasi Goście mogą bezpłatnie korzystać z dostępnych rowerów. Polecamy rekreacyjne wycieczki rowerowe, gdyż na Mierzei Wiślanej są ciekawe trasy rowerowe:

 1. Szlak Nadmorski – atrakcyjna leśna ścieżka rowerowa łącząca kąpieliska w Kątach Rybackich i Sztutowie (7 km),
 2. Szlak Kormoranów – trasa leśna, Muzeum Stutthof – las – rezerwat Kormoranów – Sztutowo (11,5 km),
 3. Mała Nadzalewowa Pętla Żuławska - biegnie na trasie: Kąty Rybackie  –  Kobyla Kępa  – Kąty Rybackie lub Sztutowo – Kobyla Kępa – Kąty –  Sztutowo (7,5 km),
 4. Pętla Żuławska- to najdłuższa trasa przebiegająca na linii:  Sztutowo -Łaszka – Płonino –  Groszkowo – Grochowo I – Sztutowska Kępa –  Sztutowo (23,4 km).